Húsz év után fogadta el a parlament azt a törvényt, amely a kommunizmus politikai elítéltjeinek rehabilitálását tűzi ki célul, viszont többen kifogásolják, hogy a már idős korú érintetteknek a bírósághoz kell fordulniuk az ellenük hozott politikai ítélet eltörlése érdekében.
A képviselők többsége megszavazta kedden azt a jogszabályt, amely az 1945. március 6. és az 1989. december 22. között meghozott politikai jellegű ítéletekre vonatkozik. A jogszabály lehetővé teszi az egykori politikai foglyoknak, hogy a bíróságtól kérjék az ellenük hozott ítéletnek és azok következményeinek a törlését. A jogszabály annyi kedvezményt állapít meg, hogy nem kell bélyegilletéket fizetni a per elindításához.
A törvény egyrészt erkölcsi jóvátételt tesz lehetővé, hiszen az egykori elítéltek priusza ismét tisztává válhat, másrészt anyagi kártérítést is igényelhetnek. Azonban a kommunista börtönökben meghurcoltaknak mindezért legalább két pert is kell indítaniuk a román állam ellen, egyiket azért, hogy állapítsák meg: valóban politikai okok miatt született meg az egykori ítélet, a másikat pedig a kártérítés megítéléséért. A jogszabály szerint az egykori ítélet eltörlését elhunytak esetében a házastárs vagy a negyedik fokú rokon is kérheti.
A már csak Traian Băsescu államfő kihirdetésére váró jogszabálynak számos bírálója is akad. A România liberă című napilapnak nyilatkozó Ion Ilie egykori politikai fogoly például megalázónak tartja, hogy idős személyeket rákényszerítenek a bírósági hercehurcára, aminek során be kell bizonyítaniuk, hogy valóban politikai okok miatt ítélték el őket. A lap szerint az érintettek dolgát nehezíti, hogy 1964 után – amikor az ENSZ megtiltotta, hogy politikai okok miatt zárjanak börtönbe embereket – a bíróságok köztörvényesek közé sorolták a politikai elítélteket.
Hihetetlen cinizmusnak nevezte a most elfogadott törvényt Varga Andrea, Romániában élő magyarországi történész, aki évek óta küzd a kommunizmus ideje alatt Romániában elítéltek rehabilitálásáért. A történész lapunknak elmondta: az alkotmány eddig is lehetővé tette, hogy az elítéltek a bíróságon kérvényezzék az egykori ítéletek törlését, és ezt néhányan meg is tették. De a tapasztalat azt mutatja, hogy sok utánajárást igényel az eljárás, hiszen egyáltalán nem könnyű a levéltárakból beszerezni az egykori ítéleteket, valamint a peranyagot – magyarázta Varga Andrea. Emlékeztetett arra, hogy a magyarországi politikai elítélteknek bocsánatkérő levéllel együtt hazaküldték a rehabilitáló iratokat, míg a román jogszabály hosszas és költséges procedúra végigjárására kényszeríti az egykori foglyokat. A történész szerint kevesen fognak ügyvéd nélkül is boldogulni, így sokak számára megfizethetetlen lesz ez az eljárás.
Máté András RMDSZ-es parlamenti képviselő szerint a helyzet nem éppen ilyen rossz, hiszen az ő tapasztalata az, hogy a levéltárakban sokat javult a helyzet, és most már sokkal könnyebben kiadják a kért iratokat. Arra a kérdésre, hogy milyen költségekkel kell számolniuk a kérvényezőknek, elmondta: a fénymásolás és a levéltári illetékek befizetését kell fedezniük. A politikus hangsúlyozta, hogy a törvény hatálya alá esik számos romániai magyar, akiket a román kommunista hatalom az 1956-os magyarországi forradalommal való rokonszenvezés miatt ítélt el. Hozzátette: fontolgatja azt, hogy egységes formanyomtatványt dolgoz ki, amivel megkönnyítené a bírósághoz forduló személyek dolgát.