A fiatalkorúak egyre nehezebben találnak megbízható munkát, a rájuk vonatkozó jogszabályok kellő ismerete nélkül pedig könnyen ki is használhatják őket. Ők alkotják azt a korosztályt, amely leggyakrabban válik csalások, igazságtalanságok, átverések áldozatává. Ennek megelőzéseképpen a román kormány emberközpontú, kímélő, a fiatalok tűrőképességét és igényeit figyelembe vevő jogszabályokat léptetett érvénybe.
Törvények szabályozzák a munkavállalást
A törvény értelmében a fiatalok már 16, szülői beleegyezéssel pedig 15 éves kortól hivatalosan dolgozhatnak. A munkaadónak azonban figyelembe kell vennie a kormánynak a kiskorúak munkavállalását szabályozó rendeleteit.
A 2007/600-as határozat leszögezi, hogy a fiatalkorúak csak abban az esetben foglalkoztathatók, ha a munkaadó biztosítja az egyén korának megfelelő körülményeket. Tilos olyan munkakörben alkalmazni kiskorúakat, amely bármilyen módon károsíthatja az egészségüket. Így nem szabad például mérgező anyagokkal érintkezniük, nem lehetnek kitéve sugárzáshatásnak, túlzott hidegnek vagy melegnek, továbbá a feladatköri teendőik sem haladhatják meg fizikai és pszichikai képességeiket.
A munkavállalás időtartamát illetően is konkrét szabályozások vonatkoznak a fiatalkorúakra. A diákok naponta 6, hetente legfeljebb 30 órát dolgozhatnak. Ha a szolgálat meghaladja a napi 4 órát, minimum 30 perces ebédszünet illeti a munkavállalót, két munkanap között pedig legalább 12 óra az előírt munkaszüneti idő. Tilos az éjszakai munkavégzés, este 8 és reggel 6 között nem alkalmazhatók a tizennyolc év alattiak.
Egyre többen vállalnak munkát Amerikában
Tíz nagyobb romániai városban működtet közvetítő irodát a kolozsvári székhelyű Student Travel Romania. A cég nem csak Amerikába, hanem az ország különböző pontjaira küldi a dolgozni vágyó fiatalokat. Beke-Szabó Csilla igazgató a Szabadságnak elmondta: a gazdasági helyzet miatt nem sok lehetőséget lát az itthoni munkavégzésre, hiszen egyre kevesebb a munkaadó.
– Az amerikai programokra a korábbi évekhez képest idén jóval többen jelentkeztek. A fiatalok szép számban indultak külföldre a nyári vakáció idején, főként az óceánon túlra, az Egyesült Államokba, szerencsét próbálni, pénzt gyűjteni. A legtöbben recepciósként, takarítóként, vendéglőkben szakácssegédként, vagy felszolgálóként dolgoznak a szállodákban, ugyanakkor olyan is akad, aki szórakoztató parkokban felügyelői, elárusítói vagy szerelői, esetleg a tengerparton életmentői feladatkörben dolgozik. A diákok hetente negyven órát dolgoznak, 8 és 12 dollár közötti órabérrel fizetik őket. Az persze külföldön is érződik, hogy nincs annyi munkahely, mint korábban, de mindenkinek sikerült elhelyezkednie – tette hozzá a Student Travel igazgatója.
Az iroda szervezésében jelenleg öt program áll az érdeklődők rendelkezésére. Az első és legnagyobb szabású Work and Travel in USA névre hallgat, és 3–4 hónapos munkavállalást biztosít a turizmusban, illetve a vendéglátó iparban elhelyezkedni szándékozók számára. Idén országos szinten közel 800 egyetemista élt ezzel a lehetőséggel.
– A másik népszerű programunk a Camp Counselors USA, amelynek keretében a jelentkezők gyermektáborokban dolgozhatnak. Ide diákok és tanárok jelentkezését is várják, akik a vakáció ideje alatt, 3-tól 12 hétig gyűjthetnek tapasztalatokat – folytatta Beke-Szabó Csilla.
Görögországba legkevesebb három hónapra várnak jelentkezőket a munkaadók. Az egyetemisták tengerpart melletti hotelekben, éttermekben dolgozhatnak a nyár folyamán. Idén erre a programra 50-en jelentkeztek.
– Kanadai programunk iránt, amely nagy mértékben hasonlít az amerikaihoz, sok volt az érdeklődő. Itt egy évre kapnak munkaengedélyt a fiatalok – tette hozzá.
Lehetőségek vannak, csak keresni kell
Meglepő módon az egyre csökkenő hazai kilátások ellenére is vannak fiatalok, akik talán a legkevésbé jövedelmező állásokat is elfogadják, csakhogy megtanulják értékelni a saját fáradságuk árán befolyt pénzösszeget. Azok, akiket külföldi cégek alkalmaznak, mindenekelőtt a jobb fizetés, az elfogadhatóbb munkakörnyezet és a szélesebb körű tapasztalatok megszerzése érdekében teszik.
András Szilárd másodéves egyetemi hallgatónak sok terve van a nyár folyamán, elsőként Legolandbe utazik, ahol egy teljeskörű reklámkampánnyal (honlapkészítés, plakátok készítése, médiakapcsolatok kiépítése) kell foglalkoznia, majd ősszel a madridi vezetőségű, Romániában élesdi székhelyű, Theming and Animatronics Industries cég tevékenységébe készül bekapcsolódni.
– A külföldi vállalat a világ különböző nagyvárosaiban kap felkéréseket szobrok elhelyezésére a helyi parkokban, valamint dekorációk készítésére múzeumok, színházak, vidámparkok, vendéglők és üzletek részére. Ennek csupán annyi a hátránya, hogy az utazás, szállítás, étkeztetés miatt kevés embert keresnek, és kizárólag teljeskörű munkára. Tehát ha sikerül kijutnom, évet fagyasztok az egyetemen – tette hozzá.
Albert Teréz Lilla tizenegyedikes diákként meggyszedő táborban vett részt tavaly Magyarországon. Elmondása szerint egyáltalán nem volt jövedelmező a munkatáborban való részvétel, mivel a teljesítményfüggő fizetésükből levonták a szállást és az étkezést is, így a lányok többsége csupán 20 000 és 40 000 forint közötti összeggel tért haza.
– Nagy melegben dolgoztunk, így sokan lettek rosszul a hőségtől: meleg vizet csak 2–3 alkalommal kaptunk egy héten, valamint a szabadnapokon. Sajnos sok embernek tűnt el pénze, értéktárgya, de ezt a vezetőség nem vette komolyan. Ennek ellenére nem bánom, hogy részt vettem a táborban, mivel sok emberrel megismerkedtem, jó társaság alakult ki, és a hangulat is kellemes volt legtöbbször – összegezte a diáklány.
Nagyváradon viszonylag könnyen találnak nyári munkát a diákok, vallja a középiskolás Máté Henrietta. – Az egyik legnépszerűbb munkalehetőségnek a Nagyváradi Magyar Diákszövetség (NMD) keretén belül végezhető szórólap-osztogatás bizonyul. A vállalkozó kedvű fiatalok napi négy órát dolgoznak, ezért óránként négy lej üti a markukat. Ha valaki többre vágyik, a vendéglátóiparban is számos lehetősége van szezonmunkát végezni. Pincérként a munkabeosztás sem zsúfolt, általában minden második, 8–10 órás munkanapot két szabadnap követ. Az így megkereshető összeg 600 és 900 lej között mozog, esetenként pedig a borravalót is a diákok tehetik zsebre.
László Tamás egyetemi hallgató Budapesten, építkezésben segédkezik. Lapunknak kifejtette, hogy mivel Romániában egyre kevesebb a munkalehetőség, inkább ingyen segíti hozzátartozóit, minthogy karba tett kézzel üljön, és főként a gazdasági válság idején ne érezze a pénz súlyát.
P. Carmen szórólapokat osztogat, 5 lejes órabérrel dolgozik Kolozsvár belvárosában, a fizetés pedig elmondása szerint régiség és teljesítmény függvényében változhat. – Mivel gazdasági válság van, én meg ráadásul még kiskorú vagyok, nem igazán gondolhattam más lehetőségre. Év közben Kolozsváron, illetve a környező városokban hostessként különböző árucikkeket reklámozok, ez a tevékenység azonban kereslet híján szünetel nyáron.
T. A. tizenkettedikes diáklány más lehetőség hiányában naponta 3–5 órát kérdőívezéssel és szórólapozással tölt el. Erről a lehetőségről testvérétől értesült, és mint mondta, a tevékenység szinte egész napra leköti a figyelmét.