Drasztikus romlás történt hazánk gazdasági kilátásai tekintetében. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) befejezte hazánk gazdaságának felmérését, és arra a következtetésre jutott, hogy az idén 4 százalékos gazdasági csökkenésre lehet számítani, a költségvetési hiány pedig eléri a 4,7 százalékot. Az államfő és a kormánypártok is elismerik, hogy a nemrég elfogadott állami költségvetés jelentős módosításra szorul.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint Romániában az idén 4 százalékkal esik vissza a gazdaság, a költségvetés-hiány pedig eléri a 4,7 százalékot – véli tudni a Cotidianul című napilap, amely szerdán tette közzé ezt az információt. Az IMF Bukarestben tartózkodó küldöttsége kedden bemutatta Traian Băsescu államfőnek és Emil Boc miniszterelnöknek is a gazdaság állapotáról készített jelentés következtetéseit.
Az IMF borúlátását már kedden este egy televíziós interjúban maga Băsescu is megerősítette, aki közölte, hogy a nemzetközi gazdasági válság az eddigi várakozásokhoz képest sokkal súlyosabban érinti majd Romániát, és ezért például a nemrég elfogadott állami költségvetést is módosítania kell a kormánynak.
A kivitel várhatóan a korábbi reményekhez képest még jobban visszaesik, ami növeli az elbocsátásokat és csökkenti a román költségvetés bevételeit – magyarázta Băsescu, emlékeztetve arra, hogy januárban 24 százalékkal csökkent az export. Hozzátette, hogy az év első hónapjában a belső fogyasztást ösztönző behozatal is 37 százalékkal zsugorodott, és várhatóan a februári adatok is megerősítik a csökkenő tendenciát.
Mircea Geoană, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke is kijelentette szerdán, hogy az állami büdzsé jelentős mértékű módosításra szorul. Ugyanakkor a koalícióban továbbra sincs egyetértés az IMF-hitelről. Geoană leszögezte, hogy pártja csak akkor fogadhatja el a kölcsön felvételét, ha biztosítékot kap arra, hogy a szociális kiadásokat nem áldozzák fel. Geoană összesen hét feltételt szabott az IMF-hitelcsomag elfogadásáért cserében. Egyebek között azt akarja, hogy a hitel ne a magán-, hanem a közszférába áramoljon, ne csökkenjenek a munkahelyek, a nyugdíjakat és a fizetéseket igazítsák az inflációhoz, és az esetleges megállapodás feltételei legyenek átláthatóak.
Emil Boc kormányfő megerősítette, hogy a Románia által fölvenni tervezett hitel „megközelíti” a 20 milliárd euró értéket. Boc ismét leszögezte, hogy sem az áfát, sem az egységes adókulcsot nem emelik. A parlament által korábban elfogadott 2009-es román költségvetés 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel és 2 százalékos költségvetéshiánnyal számol.