Alin Tişe a 2009-ben elért eredmények között vezető helyen említette a kolozsvári sétatéri stadion újjáépítési munkálatainak elkezdését. Emlékeztetett: az új, 30 596 férőhelyes Ion Moina stadion építőtelepét tavaly július 15-én avatták fel, és mostanáig a munkálatok 40%-át befejezték be, amihez a megyei tanács több mint 22 millió lejjel járult hozzá.
A Kolozsvári Nemzetközi Repülőtér bővítése és korszerűsítése még nem zárult le, de 2009-ben így is 11%-os forgalomnövekedést könyvelt el a létesítmény, ahonnan jelenleg 38 útirányba lehet repülni. A megyei tanács 445 millió lejt utalt ki az elvégzett munkálatokra: a beszálló platform, az évi másfél milliós utasforgalmat lehetővé tevő terminál megépítésére. A 3500 m hosszú felszállópálya megvalósítása az idén is folytatódik.
A Clujana kereskedelmi társaságnak francia együttműködéssel való talpra állítása és fejlesztése során 29%-kal nőtt az alkalmazottak száma, és 2009-ben 340 új modellt kezdtek gyártani (a 2008-beli 35-tel szemben). 11 év után tavaly végre beindult az export is (Írországba és Franciaországba), és a tavaly sikerült két bemutatóüzletet is nyitni Kolozsváron a Polus Centerben, valamint a Széchenyi téren. Az idén további fontos szerződések megkötése a cél, ugyanakkor Bánffyhunyadon, Szamosújváron és Désen is nyitnának termelőegységeket, 50–50 alkalmazottal.
Be kell zárni a pataréti szeméttelepet
A megyei tanács elnöke fontos eredménynek tartja a víz- és szennycsatorna hálózat kibővítését is 89 Kolozs és Szilágy megyei településre, ez ugyanis 677 ezer lakos életszínvonalát emelte. Tavaly ugyanakkor összesen majdnem 50 millió lejt költöttek a megyei utak javítására.
Ami a hulladékgazdálkodás régóta esedékes megreformálását illeti, Tişe bejelentette: a pataréti szeméttelep bezárásának az EU által megszabott határidő 2010 márciusa, és addig végre meg kell találni a környezetbarát hulladék feldolgozó üzem felépítésének helyszínét. Erre két helyszín merült fel: a Patarét melletti üres telek vagy Torda város határa. Dés, Torda és Szamosújvár számára a hagyományos szeméttelepek „türelmi ideje” 2011-ben jár le – tette hozzá Alin Tişe, aki még jelentős tavalyi megvalósításként említette a turizmus fejlesztését, a Regionális Sürgősségi Kórház megépítéséhez szükséges 14,4 hektáros szászfenesi telek megszerzését, az Agro Transilvania Kereskedelmi Társaság nyereségessé válását, a földgáz bevezetésének előkészítését Bánffyhunyadon, Körösfőn, Egeresen, Csucsán, Feketetón és Kissebesen.
Fekete Emőke, a megyei tanács alelnöke lapunknak azt nyilatkozta: szerinte 2009 legfontosabb megvalósítása, hogy közbeszéd témájává sikerült tenni olyan pénzleosztási elv érvényesítését, amely elsőbbséget tulajdonít a hozzáadott érték generálásának. A jövőre nézve elmondta: reményteljesek a 2010-re benyújtott és elbírálás alatt lévő uniós pályázatok. Ilyen például a Kolozs megye országos idegenforgalmi információs központjáért (összértéke: 935 ezer lej); a megye 2014–2020-es fejlesztési stratégiájának kidolgozására (972 ezer lej); európai e-közigazgatás bevezetésére (4 millió lej); a kolozsvári látássérültek iskolájának korszerűsítéséért és bővítéséért (14 millió lej) benyújtott pályázat.