A Vidékfejlesztési és Halászati Kifizetési Ügynökség (APDRP) tegnapi közleményéből kiderült: tegnap kifizették az utolsó részletet – több mint tízmillió eurót – a SAPARD-programból. Az EU 1,14 milliárd eurót szánt Romániának, ám ehhez még hozzáteendő 356 millió euró társfinanszírozás – az EU-s összeg 25 százaléka – a román kormánytól.
A SAPARD-programok esetében a fő cél az volt, hogy az elnyert támogatás által versenyképes termékeket tudjanak előállítani a Nyugat-Európához képest viszonylag elmaradott mezőgazdasággal rendelkező közép- és kelet-európai államok, amelyek 2000 után EU-tagságra pályáztak.
Az első intézkedések megpályázására 2002. nyarán került sor. Ide tartozik az 1.1.-es intézkedés, amely a mezőgazdasági és halászati termékek feldolgozásának javítását tűzte ki célul, a 2.1.-es intézkedés, ami a vidéki infrastruktúra fejlesztésére vonatkozott, illetve a 4.2.-es intézkedés, ami a szaktanácsadásban nyújtott segítséget. 2003. decemberében került sor a 3.1.-es, 3.4.-es és 4.1.-es intézkedések megnyitására, amelyek a mezőgazdasági egységek, a gazdasági tevékenységek fejlesztésére, valamint az érintett személyek, köztük a minisztériumi struktúrákban dolgozók szakmai felkészültségének javítására vonatkoztak. 2006-ban további intézkedésekre pályázhattak az érdekeltek: az 1.2.-es, – az élelmiszerek ellenőrzésének javítására –, a 3.2.-es – a termelőcsoportok támogatására – stb.
A 2000–2006-os időszakban Romániában összesen 6567 projektet nyújtottak be 1,985 milliárd euró összértékben, ez pedig a megpályázható összeg 130 százalékát jelenti. Ebből 4457 szerződést kötöttek meg, 1,363 milliárd euró értékben.
„Mindenkinek bebizonyítottuk, hogy Románia képes elkölteni a számára kiutalt EU-s pénzalapokat. A SAPARD-program a román mezőgazdaság és a vidék korszerűsítésének kezdetét jelentette. A vidéki települések fejlődését illetően ezek megfellebbezhetetlen tények” – olvasható a Mihai Gavril Vădan vezérigazgató által jegyzett közleményben.
Értesüléseink szerint a magyar szakemberek is kivették részüket a SAPARD-sikerben. A 2004–2008-as időszakban, amikor a legtöbb projektet nyújtották be és bírálták el, magyar személy állt az országos ügynökség élén: 2004-től Szabó Sámuel, míg 2006-tól 2008. végéig Klárik László. Vákár István mérnök, aki az ügynökség Kolozs megyei fiókját vezette 2005–2008 között, azt nyilatkozta: a jelzett időszakban Kolozs megye mindig elsők között szerepelt sikeres projektjeivel. A legtöbb nyertes Kolozs megyei projektet a 3.4-es – a falusi turizmus fejlesztésére –, a 3.1.-es – a farmfejlesztésre –, az 1.1.-es – a mezőgazdasági termékek feldolgozására – és a 2.1.-es – a vidéki infrastruktúra korszerűsítésére – vonatkozó intézkedéseknél jegyezték.