fotó: ROHONYI D. IVÁN – Képzőművészetis egyetemistákkal készíttetnek új modelleket
Megváltozott életkörülményeink és vásárlási szokásaink közepette elfeledkezünk azon termékekről, gyárakról, amelyekről régen híres volt városunk. Igaz, ezek többnyire áldozatául estek a rendszerváltást követő átállásnak, ám mára a helyzet változni látszik. Így a több mint négy évvel ezelőtt újraindult, egykor jó hírű kolozsvári cipőgyár, a volt Renner-, illetve Herbák-gyár, azaz a Clujana tevékenységébe is új színt hozott, hogy a Széchenyi tér 6 szám alatt új boltot nyitottak. A gyár fő részvényese – több mint kilencven százalékban – a Kolozs Megyei Tanács. A cél az, hogy rövid időn belül visszacsalogassák a kolozsváriakat vevőkörükbe. A tervek szerint a nagy bevásárlóközpontokba is eljutnak majd a kolozsvári gyárban készült lábbelik. A helyi termékek felkarolása, népszerűsítése még azzal az előnnyel is jár, hogy a városban beindított vállalkozás, cég, gyár stb. munkahelyteremtő potenciállal bír.
Nemrégiben a városháza együttműködési szerződést kötött a Realitatea tévéadóval a kolozsvári termékek megismertetése érdekében. Az itteni termékek népszerűsítése azért szükséges, mert a külföldről behozott áruk miatt a lakosok nagy része már nem ismeri sem a helybéli termékeket, sem a cégeket. A program célja, hogy minél többen vásároljanak kolozsvári árut és használjanak helybéli szolgáltatásokat. A Clujana jellegzetesen kolozsvári, lábbelit gyártó cég, de mivel az utóbbi években nagyon sok külföldi vállalkozás tört be a piacra, szükséges a népszerűsítése. Sorin Apostu polgármester úgy vélte: a hazai termék védelme mellett munkahelyteremtő vetülete is van ezeknek a népszerűsítéseknek.
„A Clujana cipőgyár 2004-ben indult újra. Egyelőre két üzletünk van: az első a gyár földszintjén, a másik a Széchenyi tér 6. szám alatt. Tavaly Bukarestben, idén pedig Temesváron nyitottunk egy-egy kirendeltséget, ahol a gyár termékeit árusítjuk. Új forgalmazókat próbálunk szerezni, s a bevásárlóközpontokban is jelen kívánunk lenni. A bukaresti kirendeltség által termékeink már kaphatóak a Cora üzletekben, márciusban pedig öt Pick-üzlettel kötöttünk forgalmazói szerződést. A téli kollekciónk után már érdeklődött a Steilmann üzlethálózat is” – fejtette ki Balázs Edith eladási igazgató. „A kreációs osztályon jelenleg három szakember dolgozik. Minél hamarabb akarunk sok és új modellt piacra dobni. Ezért tárgyalásokat folytatunk a kolozsvári képzőművészeti egyetemmel, s elképzelhető, hogy majd az általuk javasolt legjobb öt diák bemutassa nekünk cipőmodelljeit. Az egyetemisták által megtervezett modellt mi legyártjuk, az eladásból jutalékot kaphatnak, s így ösztönözzük a fiatalok kreativitását” – magyarázta az eladási igazgató.
Arra a kérdésre, hogyan látják a vevők visszacsalogatását, Balázs Edit azt mondta: „Áraink versenyképesek. Az is mellettünk szól, hogy mi csak bőrcipőket árusítunk. Ugyanakkor üzleteinkben is lesznek majd árkedvezmények” – tette hozzá.
Az alkalmazottak száma most megközelíti a háromszázötvenet, ám további alkalmazások várhatóak: talpkészítésre és a kézzel elvégezhető munkára keresnek munkavállalót.
Távlati terveik között szerepel az, hogy uniós támogatást pályázzanak meg, amelynek célja az, hogy helyben, tehát a gyárban képezzék ki a munkaerőt.
„Az elegáns, divatos női cipőkre sokkal nagyobb szükség van. Termékeink követik a divatot, de ugyanakkor tartósak is. Bőrcipőink modern vonalvezetéssel és kaptafával készülnek, a sarok átlagosan 3-4 centis magasságú. Termékeink eleget tesznek annak az alapvető követelménynek, miszerint a cipőnek kényelmesnek és szépnek kell lennie” – tudtuk meg Székely Erzsébettől, a kreációs osztály vezetőjétől.