Az elalváskor vagy közvetlenül az elalvás után jelentkező mozgások, rándulások, remegések többnyire természetes élettani jelenségek, és nem minősíthetőek kórosnak. Nagyritkán előfordul azonban, hogy agykérgi elektromos működészavar jele, azaz epilepsziás tünet a jelenség, ezért – ha bárkiben kétely merül fel – szakorvos, gyermekideggyógyász segítségét lehet kérni.
A gyermekneurológus talán már a panaszok kikérdezése után el tudja dönteni azok eredetét, és nem tart szükségesnek további vizsgálatokat, de előfordulhat, hogy EEG-vizsgálat elvégzését rendeli el. Az EEG során – hasonlóan az EKG-vizsgálathoz – elektródok, bőr felszínére tapasztott "drótok" segítségével elvezetik, és a készüléken ábrázolhatóvá teszik az agy elektromos aktivitását.
Ha a tünetek "gyanúsak", de a rutin EEG-vizsgálat során nem észlelnek kóros elektromos aktivitást, akkor szokás a vizsgálatot alvásban (nem altatásban, hanem természetes alvásban) is elvégezni. Gyógyszeres kezelésről csak abban az esetben lehet szó, ha az orvos megbizonyosodott a tünetek epilepsziás eredetéről. (kismama.hu)