Az orvosok többsége nem tudná fizetni a törlesztő részletet
AGERPRES – Nemsokára saját rendelőjükben fogadhatják betegeiket a háziorvosok?
A Kolozsvári Polgármesteri Hivatal egy 2008-as évi, 86 számú sürgősségi rendelet előírása szerint értékesítené azokat az állami tulajdonú helyiségeket, amelyekben jelenleg a háziorvosok rendelői működnek. Az elmúlt héten a polgármesteri hivatal képviselői ez ügyben találkoztak a háziorvosokkal, ahol közölték velük a szakembereik által felbecsült hozzávetőleges megvásárlási árat is. – Eddig egy jelképes összegért béreltük ezeket az ingatlanokat, mert a városvezetés felismerte, hogy érdeke a háziorvosait ezzel is segíteni – nyilatkozta lapunknak Vekov Ildikó háziorvos. Most viszont teljesen más ajánlatot kaptak, ami nagy felháborodást váltott ki a háziorvosok körében, hiszen többségük már nem elég fiatal ahhoz, hogy külföldön új életet kezdjen vagy hosszú lejáratú kölcsönhöz folyamodjon. Ennek ellenére viszont néhányuknak megfordult a fejében, hogy nyugaton próbáljanak szerencsét, akárcsak fiatal kollégáik, akik csendben mind elmentek az országból.
A háziorvos azt is elmondta, hogy egy 2006. évi törvény értelmében a polgármesteri hivataloknak a rendelőket szociális, 50 eurós négyzetméterenkénti áron kellett volna értékesíteniük. – Mi annak idején tömegesen benyújtottuk a megvásárlásról szóló igénylésünket, amire mai napig nem kaptunk választ. A mostani találkozón viszont egy 2008-as sürgősségi rendeletre hivatkozva közölték velünk, hogy a két évvel korábban megállapított szociális megvásárlási ár már nem aktuális, és hogy a polgármesteri hivatal különböző, nem hivatalos felmérései alapján egy 850–920 eurós négyzetméterenkénti árat állapított meg számunkra – számolt be a találkozón elhangzottakról Vekov Ildikó.
– A magas ár a protekciós övezet miatt van. A városvezetés szerint ide tarozik a Kolozsmonostori templomtól kezdődően a Szent-péteri templomig, illetve az állomástól a Hajnal negyedig elterülő városrész. A megvásárlási ár megállapításakor figyelembe veszik a lakosság sűrűségét is – sorolta a kritériumokat. Egyébként a megvásárláskor a rendelők árának 10 százalékát kell kifizetni, a többit pedig 15 éves havi részletben lehet törleszteni a polgármesteri hivatalnak.
– Elkeserítő a helyzetünk, hiszen a javadalmazási számítási pont értéke is csökkent, ráadásul a rendelőnkben dolgozó 16 háziorvos többsége 40 év fölötti. Már az is megfordult a fejünkben, hogy mivel annyi megpályázható állást hirdetnek nyugaton és az idegen nyelv sem akadály, akkor inkább külföldön próbálkozunk, ha nem tudjuk megvásárolni ezeket az ingatlanokat. A helyiségek megvételét csak olyan háziorvos engedheti meg magának, akinek legalább 2000-en felüli betegszáma van. Az ezer betegszámmal rendelkező kollégák viszont egy ekkora törlesztő részlet esetén labdába sem rúghatnak – mondta Vekov Ildikó. Egyelőre semmi sem hivatalos ez az első puhatolózó gyűlés volt és abban maradtunk, hogy az elkövetkező hónapig döntünk arról, hogy béreljük vagy megvásároljuk ezeket a rendelőket. László Attila ugyan biztosított arról, hogy a jelenlegi városvezetés mandátuma alatt ez a szociális bérleti díj (havi 20–30 lej) nem változik, de ez csak ideiglenes megoldás és semmi biztosat nem jelent a jövőre nézve.
– Akinek nincs legalább 2000 betege, hanem csak ezer, és 5000 lejes összjövedelme van a rendelőjének, annak elég kilátástalan a helyzete – tette hozzá a háziorvos, aki szerint az egészségügyi biztosító által kiutalt havi 10 ezer lejes költségvetésből 3000 leje marad a háziorvosnak, hiszen ebből kell fizetnie a rendelő fenntartásához szükséges költségeket, a fogyóanyagokat, illetve az asszisztenst. – Ha ebből a 3000 lejből még legalább 1000-et törlesztő részletre kellene fordítani, akkor jelentősen megcsappanna a háziorvosok havi bevétele – jegyezte meg.
László Attila alpolgármester kérdésünkre elmondta: a 2008-as sürgősségi rendelet miatt valóban változás történt a rendelők megvásárlása esetében, hiszen a tavalyi kormányrendelet értelmében a védelmi övezetben található rendelők árát nem szociális, hanem piaci áron kell értékesítenie a városvezetésnek. Ennek érdekében a polgármesteri hivatal szakemberei megállapítottak egy hozzávetőleges árat mind az egyéni orvosi rendelők, mind pedig azon rendelők esetében, ahol több háziorvos dolgozik. Így a négyzetméterenkénti megvásárlási ár 850 és 920 euró között váltakozik. A háziorvosoknak 45 napon belül kell dönteniük arról, hogy megvásárolják-e az állami tulajdonban lévő ingatlant.
Hozzátette: abban az esetben, ha mégsem a vásárlás mellett döntenek, a városvezetés meghosszabbítja a velük kötött bérleti szerződést.
Egy nemrég a fővárosban orvosoknak szervezett munkaerővásáron külföldre toboroztak pályakezdő és tapasztalt szakembereket. Kétezer munkahelyet pályázhatnak meg az érdeklődők Angliában, Franciaországban, Írországban, Németországban, Olaszországban és Lengyelországban, ahol az orvosok fizetése havi 2000 és 7000 euró között mozog. A legnagyobb fizetésre az Angliában dolgozók számíthatnak, ahol egy rezidens orvos havi 4000, egy szakorvos pedig 7000 eurót kereshet. Egy, az Európai Orvosi Szolidaritás Alapítvány által elvégzett 2007-es felmérés szerint a romániai orvosok 60 százaléka inkább külföldön dolgozna, elsősorban a magasabb jövedelem miatt, de nem elhanyagolható a színvonalas munkakörülmény sem, amely az egészségügyben dolgozókra vár.
– A külföldi munka jó az orvosoknak, de kevésbé jó a román egészségügyi rendszernek – jegyezte meg Vasile Astărăstoaie, a Román Orvoskamara elnöke.