Nehézfémes zagy jutott ismét a Visóba és a Tiszába
A múlt heti heves esőzések miatt szombaton este átszakadt a borsabányai Remin bányacég Colbul II elnevezésű derítőjének a gátja, aminek következtében hatalmas mennyiségű, nehézfémeket tartalmazó zagy és esővíz zúdult az említett ülepítő alatti derítőbe, amelyik a Colbul I nevet viseli. Mivel e második derítő gátjára a megengedettnél jóval nagyobb nyomás nehezedett, a második gátszakadást elkerülendő, a szakemberek egyik helyen megnyitották a Colbul I gátját, hogy az ülepítőben lévő esővíz befolyhasson a közelben lévő Csiszla patakba. E művelet nyomán a Colbul I-ből jelentős mennyiségű nehézfémtartalmú zagy jutott a patakba, amelyik a Visó folyón keresztül a Tiszát is mérgezi. Archív képünkön a borsabányai bánya épülete látható, évekkel korábbi, 2000-ben történt hasonló környezeti baleset idején.
Környezeti katasztrófa fenyegetett a hét végén a máramarosi Borsabányán, ahol az elmúlt napok heves esőzései nyomán összegyűlt víz túlcsordult a helyi Remin bányavállalat Colbul II derítőjének gátján, majd kis idő múlva azt átszakította. Tragédia nem történt, mert a derítőben tárolt zagy jelentős része átfolyt az említett tározó alatti Colbul I derítőbe, amelynek gátja szerencsére kibírta a rá nehezedő hatalmas nyomást.
A Colbul II. derítő átszakadt gátja 2000-ben
Mircea Man, Máramaros megye tanácselnöke vasárnap azt mondta, hogy a Colbul II derítőnél kialakult helyzet kritikus. A helyszínen szakemberek próbáltak megoldást találni az alsó derítőbe került nagy mennyiségű víz elvezetésére, hogy azzal is csökkentsék a Colbul I derítő gátjára nehezedő nyomást. E művelet folyamán jelentős mennyiségű nehézfémekkel szennyezett víz és zagy folyt bele a közeli Csiszlába. A méreg a Visón keresztül kerül majd a Tiszába.
Korodi Attila környezetvédelmi miniszter szerint a szennyezés nem jelentős, mert az áradásokkal járó nagy vízhozamnak köszönhetően a méreg jelentős mértékben felhígul, amire a Tiszába ér. Böndi Gyöngyike, Máramaros megye prefektusa pedig óva intett a pánikkeltő nyilatkozatoktól, amelyek szerinte nemzetközi botrányt okozhatnak.
A helyzetet vasárnap este azonban az súlyosbította, hogy a Borsbányára vezető országutat átszakította az ár, így a bányatelepülést a Colbul I gátjának esetleges átszakadása esetén sem lehetett volna megközelíteni. Vasárnap este a helyszínre indult Varujan Vosganian gazdasági miniszter és Traian Basescu államelnök is.
Az államfő a helyszínen azt kérte az illetékesektől, hogy találjanak technikai megoldásokat a szennyezés megakadályozására.
Mindössze néhány órával a borsabányai gátszakadás előtt, Sulfina Barbu volt román környezetvédelmi miniszter élesen bírálta utódját, az RMDSZ-es Korodi Attilát, valamint a román kormányt, amiért a verespataki bányaberuházás engedélyezését megengedhetetlenül elnapolta.
Borsabányán hasonló baleset 1997-ben történt, akkor is a Colbul II derítő gátja védte meg a települést attól, hogy több millió tonnányi iszapos meddő rázúduljon a településre, illetve hogy beömöljön a Visóba, s azon keresztül a Tiszába.
2000 márciusában szintén Borsabányán történt gátszakadás mérgezte meg nehézfémekkel a Tiszát. Akár most a Colbul II-nél, akkor is a csapadékot elvezető csőrendszerek szivattyúi mondták fel a szolgálatot a Remin nováci derítőjénél, amelynek mind a fő gátja, mind pedig az alsó, ún. biztonsági gátja átszakadt.
A hatalmas méretű 2000 márciusi nováci környezeti szennyezés alig több mint egy hónappal később történt annál az ökológiai katasztrófánál, amelyet 2000 január végén a nagybányai Aurul vállalat okozott. Akkor az ausztrál–román Aurul bányavállalat nagybozintai derítőjének gátja szakadt át, heves esőzések által előidézett hóolvadás következtében, s a Láposon keresztül a Tiszába mintegy százezer köbméternyi ciántartalmú zagy jutott.