A Lépj közelebb címmel megszervezett nyári egyetem keretében csütörtökön délután nyilvános interjúra került sor, amely bepillantás engedett a roma vállalkozásokba. A Tranzit Házban zajló esemény meghívottja Adrian Moldovan roma vállalkozó volt, aki Ioan Crăciunel kérdéseire válaszolgatva ismertette, milyen is romának lenni a vállalkozások terén, és mi sikerének titka.
Moldovan két építkezési cég vezetője, ahol kizárólag romákat foglalkoztat. Arra a kérdésre, hogy az emberek miként viszonyulnak hozzájuk az építkezéseken, Moldovan elmondta: az elején nehéz volt, az ügyfelek furcsán néztek rájuk, de mindig az volt a legfontosabb, hogy minőségi munkát végezzenek. Hogy miért kizárólag romákat alkalmaz, az a Ramses, valamint a Romák Fejlődéséért Alapítványoknak köszönhető, amelyek keretében Moldovan megalapította vállalkozását. A meghívott bevallotta: alkalmazottai többsége még nyolc osztályt sem végzett, ami olykor nehézségeket okoz, mivel a matematikai számításokat nem tudják elvégezni, ennek ellenére ő a képességeik, és nem iskolázottságuk szerint választja ki alkalmazottait. A siker titkáról szólva a vállalkozó elmondta, számára két „titok” létezik: az egyik a csapatmunka, a munkahelyi jó hangulat, a másik pedig az elégedett ügyfél.
„Legfontosabb a csapatszellem, alkalmazottaimat egyenlőként kezelem, ha valaki hibázik, az egész csapat büntetésben részesül, s a hibát mindenki sajátjának tekinti” – magyarázta a vállalkozó. Elmondása szerint alkalmazottai sokkal jobb teljesítményre képesek csapatban, mivel családiasabb a hangulat és jól érzik magukat a munkahelyen. Moldovan szerint a munkahelyi hangulat gyakran többet számít, mint maga a bér, ez lehet az oka annak is, hogy viszonylag közeli kapcsolatban áll alkalmazottaival, természetesen betartva a „se túl közel, se túl távol” aranyszabályt. Ugyanakkor elmondta, nagy szükség lenne egy romák számára kifejlesztett szakmai képzésre, mivel ez segítene újabb munkaerő kinevelésében. Bár létezik a Második Esély Alapítvány, de hatékonyabb programokra is szükség lenne, mivel legtöbben nem tartanak ki a három éves program mellett. A Második Esély egy olyan oktatási rendszer, amely lehetőséget nyújt azok számára, akik kimaradtak az általános iskolából, hogy három éves program keretében pótolják hiányosságaikat.
Az interjú végén Moldovan elmondta: sokat tanult amióta vállalkozó. „Megtanultam alkalmazkodni, sokkal hatékonyabban dolgozni, és megtanultam azt is, hogy ne legyen elvesztegetett időm” – szögezte le. A csütörtök esti beszélgetés bebizonyította, a gazdasági piac nem ismer diszkriminációt, csupán hozzáértésre, tanulás iránti nyíltságra és akaraterőre van szükség a sikerek eléréséhez.