A tárca által ma - egy hónappal a referendum időpontja előtt - közzétett új tanulmány szerint egy ilyen népszavazási eredmény azonnali sokkot okozna a brit gazdaságban, amelynek növekedése a referendum utáni második évben 3,6 százalékponttal maradna el a jelenlegi hivatalos előrejelzésben szereplő ütemtől. Mivel arra az évre a hivatalos alapeseti előrejelzés 2,1 százalékos növekedést jósol, recessziót jelentene a növekedés ilyen mértékű visszaesése a prognózishoz képest.
A pénzügyminisztérium hangsúlyozza, hogy ez az "óvatos" forgatókönyv, amely azzal számol, hogy Nagy-Britannia a népszavazás utáni kilépési tárgyalásokon egyezségre jut az EU-val egy kétoldalú kereskedelmi megállapodásról, amely hozzáférést biztosít számára az unió egységes piacához.
A tárca kidolgozott egy borúlátóbb forgatókönyvet is, amely szerint nem sikerül ilyen egyezségre jutni Brüsszellel. A tanulmány szerint ez súlyos gazdasági sokkot okozna, két év alatt 6 százalékponttal csökkentené a brit gazdasági növekedést, vagyis az alapeseti előrejelzéshez képest mély recesszióba sodorná a brit gazdaságot. Ezt ráadásul meglóduló infláció is követné a font valószínűsíthető gyengülése miatt, az ingatlanpiaci árak ugyanakkor átlagosan 18 százalékkal zuhannának.
Néhány héten belül ez a második olyan pénzügyminisztériumi előrejelzés, amely súlyos gazdasági veszteségek kockázatára hívja fel a figyelmet arra az esetre, ha Nagy-Britannia távozna az EU-ból.
A minisztérium április második felében nyilvánosságra hozott, modellszámításokra alapozott 202 oldalas előző tanulmánya több forgatókönyvet vázolt fel a következő másfél évtizedre. (4)