Az államelnöki hivatal ma sajtóközleményben közölte: a Legfelső Védelmi Tanács (CSAT) 2015-ben, Klaus Johannis felszólítására, a Legfelső Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) és az igazságügyi minisztérium kérésére, a 2004/303-as, a bírók és ügyészek jogállásáról szóló törvény 7. cikkelyének (3) bekezdése alapján ellenőrizte azok nyilatkozatainak hitelességét, abban az értelemben, hogy az érintettek a hírszerző szervek dolgozói vagy informátorai-e.
„Az illetékes intézmények által végzett ellenőrzés során megállapították, hogy a bírók, ügyészek, bíró és ügyészi asszisztensek, a hozzájuk tartozó jogi szakdolgozók és a bíróságok, ügyészségek kiegészítő szakszemélyzete között nincsenek a hírszerző szolgálatoknak sem operatív dolgozói, beleértve a titkos ügynököket, sem besúgói vagy együttműködői. Az ellenőrzések eredményeit mind a Legfelső Igazságszolgáltatási Tanáccsal, mind az igazságügyi minisztériummal közölték, attól függően, melyik intézmény kérte azok elvégzését” – áll a közleményben.
2015 májusában a CSM felszólította a CSAT-t, ellenőrizze, vannak-e titkosszolgálati ügynökök vagy kollaboránsok a bírók és ügyészek között. A CSM plénuma ezt a döntést a Romániai Bírók Országos Szövetségének kérésére hozta meg, ez utóbbi ugyanis azt kérte, történjenek meg a szükséges lépések annak érdekében, hogy a bírók és ügyészek közül kikerüljenek az esetleges titkosszolgálati együttműködők. (4)