A legfrissebb tapasztalatokról a haltudományi akadémia szakemberei megjegyezték, hogy 32 éve, amióta a populáció alakulását nyomon követik, ez az első alkalom, hogy nincs jele az utódlásnak.
A szakértők a közép-kínai Hupej tartomány Jicsang városánál lévő Kecsou-gáttól a Jangce folyó alsó folyását vizsgálták tavaly hónapokon át. A tengerben élő vad tokhalak általában november közepe, vége felé érik el a folyó bizonyos szakaszát, és rakják le ikráikat. A múlt év végén azonban a kutatók egyetlen lerakott ikrát sem találtak, és idén elmaradt a felcseperedő ivadékok szokásos augusztusi vándorlása is a tenger felé - számolt be Vej Csi-vej, a kutatás vezetője.
Míg az 1980-as években ezrekre volt tehető a kínai tokhal állománya, addig ma körülbelül 100 példány élhet. Vej e jelek alapján arra figyelmeztetett, hogy ha nem hoznak sürgős intézkedéseket a vadvízi tokhal védelmére, a faj kihalhat.
A kínai tok (Acipenser sinensis) feltételezések szerint a dinoszauruszokkal egyidős, több mint 140 millió évvel ezelőtt is már a kínai vizek lakója volt.
A "vízi pandaként" is emlegetett halféle már egy ideje hivatalosan a kihalás fenyegette kategóriában van és - elvben - állami védettséget élvez. A szakemberek szerint a szennyezettség mellett a kínai tokra kedvezőtlenül hat a megnövekedett hajóforgalom zaja is, de a vízi járművek propellereinek is sok esik áldozatul. (4)