label_szabadsag
Magunkról | Kapcsolat | Munkatársak
Hu Ro En
Napirenden Kult-Túra Vélemény Körkép Sport Mozaik Hirdetés/Reklám Opera EU-világ Életmód Bulvár Művelődés Campus
Számítástechnika Gazdaság Állatbarát Egészségügy Riport Decibel Motorház Tudomány Totyogó Bonifácz Élő emlékezet Világjáró
Archívum

Cikkek [Újság]| Cikkek [Web]| Gyorshírek| Az Ön híre| 2007. november 5. előtt| Digitalizált archívum

« vissza

2014. június 05.
Boa constrictor tartása és szaporítása




Carl von Linné (1707-1778) a kor kiváló svéd botanikusa és természet tudósa, 1758-ban írta le ezt a közepes méretû óriáskígyót. Elterjedés: A Boa constrictorok az újvilágban honosak. Közép-Amrikától Dél-Amerika déli részéig szinte mindenféle élõhelyen megtalálhatóak az esõerdõktõl a félsivatagos-füves területekig.


Leírás:

A Boa constrictorok a boafélék (Boidae) családjába tartoznak. Alsóbb rendû kígyók. A végtag maradványok a kloaka nyílásuk két oldalán egyértelmûen felismerhetõek kis karmok formájában, melyeknek a párzásnál van szerepük. A hímeken jóval nagyobb, mint a nõstényeken. Amennyire az élõhelyük, úgy a méretük, színezetük és mintázatuk is nagyon változatos. 1.3 m-5.5 m-es hosszig nõhetnek és valószínûleg a Dél-Amerika északi részén élõ törzsalak nõ legnagyobbra. Jelen pillanatban 10-11 alfaját, alfajonként 1-9 változatát tartják számon. A mai napig nem tisztázott, hogy a Boa constrictor melanogaster külön alfaj e, vagy csak a Boa constrictor constrictor egy változatáról van szó. Ugyan ez a helyzet a Hog Island boával, melyet egyes szakértõk a Boa constrictor imperatorhoz sorolják, míg mások külön alfajként kezelik.

Életmód:

A fiatal példányok általában kisebb fákon és bokrokon töltik idejük nagy részét. A növekedésük elõre haladtával azonban egyre inkább a talajhoz kötõdnek. Itt vadásznak és itt is keresnek búvóhelyet maguknak, bár kifejlett korukban is szívesen másznak fára. A vadonélõ Boa constrictorok meglehetõsen vadak. Ha vadbefogott állatokat vásárolunk legyünk ezzel tisztában. Agresszív viselkedésüket a vadbefogott állatok csak ritkán vetkõzik le, vagy csak hosszú évek sora alatt válnak nyugodtabbá. A fogságban született, generációk óta szaporított Boa constrictorok ellenben igen nyugodtak és könnyen kezelhetõ kígyók. Ha fiatal koruktól hozzászoktak a maceráláshoz, igen nyugodtan tûrik a fogdosást. A legszelídebb óriáskígyók egyike.

Tartás:

Amennyiben Boa constrictor tartásra adjuk a fejünket, igyekezzünk minél fiatalabb állatokat vásárolni. Így figyelemmel kísérhetjük a növekedésüket bébi koruktól, és jobban kézhez szoktathatóak. Hazai állatkereskedésekben viszonylag gyakran beszerezhetõ állatok, de sajnos csak úgynevezett “terráriumi boákat” kapunk. Ezek több alfaj keverékébõl állnak és sajnos, a tiszta alfaj már nem felismerhetõ bennük. Ettõl függetlenül szépek és életképesek. Tartás és szaporítás szempontjából nincs különbség. Áruk jóval alacsonyabb tiszta vérû rokonaikéhoz képest. Vásárlásnál tudakoljuk meg, hogy az eladó tisztában van e az állatok nemével. Ennek fontos szerepe lehet a késõbbiekben, amikor esetlegesen szaporítani szeretnénk kedvenceinket. Nézzük meg a kiszemelt kígyót tüzetesen. Nincs e rajtuk sérülés, külsõ élõsködõ (atka, kullancs). Az egészséges kígyók bõrének szivárványszínûen kell csillognia. Ne legyen rájuk száradva, és ne lógjon rajtuk a bõr.

Etetés:

A boák, mint minden óriáskígyó, testgyûrûinek szorításával öli meg zsákmányát. Erõs szorítása megbénítja a rágcsálók keringését és ez fulladáshoz vezet. Fogságban lehetõség szerint ne adjunk kígyóinknak élõ táplálékot, mert az egerek és patkányok komoly sebeket ejthetnek a kígyókon. Az a legjobb, ha közvetlenül etetés elõtt ütjük le a rágcsálókat és egy hosszú csipesszel kínáljuk azt kígyóinknak. Arra is nagyon ügyeljünk, hogy egyszerre két kígyó ne haraphasson rá ugyanarra az eleségre, mert annak végzetes következményei lehetnek. Vagy megfojtják egymást vagy a nagyobb kígyó benyeli a kisebbet, és így mindkettõ elpusztulhat. Ezért amikor etetünk mindíg maradjunk ott és figyeljünk állatainkra az utolsó falat elfogyasztásáig!!!!! 40-60 cm hosszú kígyónak 1 egér/hét 0,6-1 m 2-4 egér/hét 1-1,5 m 2 patkány/10 nap 1,5-2 m 3 patkány/2 hét 2 m felett 4 patkány/2 hét Ezek hozzávetõleges adatok amelyek rugalmasan változnak kígyónk mérete szerint.

Szaporítás:

Viviovipar (eleventojó) állatok. Az utódok elevenen jönnek a világra, de az embriókat fejlõdésük során az anyai szervezet közvetlenül nem táplálja. Amennyiben megfelelõen fejlett párral, esetleg tenyész-trióval (2 hím, egy nõstény) rendelkezünk, megpróbálkozhatunk a szaporítással. A hím kígyók viszonylag korán kb.: 2-2.5 évesen elérik az ivarérettséget és ekkorra már általában megfelelõen fejlettek is, hogy pároztassuk õket. A nõstény kígyók 2-3 éves koruk között, nem ritkán még elõbb is ivaréretté válnak, de a fejlettségük még közel sem a megfelelõ a szaporításhoz. Én azt tanácsolom, hogy 3.5-4 évesen már érdemes próbálkozni. Ekkorra elérhették azt a kondiciót, amellyel bizonsággal túlélhetnek 1 szülést. 1 nõstény kígyóhoz 2-3 hím egyedet tehetünk, így a hímek inaktivitásnak esélyét minimálisra csökkenthetjük. A sikeres párzásokhoz némi elõkészületekre van szükség. A hím és nõstény állatokat válaszuk külön augusztustól október közepéig. Ez pozitívan hat kígyóink párzási kedvére, amikor ismét összekerülnek. A szétválasztás ideje alatt világítás idõtartamát csökkentsük le 6-8 órára, ez szintén stimuláló hatással van kígyóinkra. A hõmérséklet éjszaka 22-23 C fok, nappal 23-26 C fok legyen. Ez idõ alatt ne párásítsunk állatainknak.







Az Ön híre
Mihálik András könyvbemutatója
...
Hír feltöltéséhez kérjük, jelentkezzen be itt.
 Az összes ÖN híre  



Legutóbbi hozzászólások
A legutóbbi öt hozzászólás.
  • Arnika: YESSS!
  • arnika: Eso utan koponyeg... negy ev alatt nem volt ido lepni? Szep lassan, egyenkent ki...
  • Bela: Szuper az ujsag cikk.En a Tokoz negyedben szulettem es csak a nagy szuloktol hal...
  • Iczig: nem igazan erdekel....
  • B.Gy: ezt érdemes minden kolozsvárinak elolvasnia:
    Jeszenszky Géza...

Kommentálható tartalmak
A legutóbbi öt kommentálható tartalom.
Te is tudod a helyes válaszokat! Vagy vannak fejtörő kérdéseid?
Ingyenes, magyar nyelvű kvízverseny a Bulgakovban
VIDEÓ - Kolozsváron tartottak bemutatót a Sztánai Lovasok
FOTÓRIPORT - Ismét kvízverseny a Bulgakovban, ismét agymozgató kérdések…
VIDEÓINTERJÚ - 27. Tusványos: Melyik mértékű bérszakadék esetében már nem kecseg...
VIDEÓRIPORT - Lóháton, nomád stílusban Porolissum meghódítására
 Az összes kommentálható tartalom  

Szavazógép
Önt zavarta az Untold feszivál zaja?
Ittam két sört, betettem a füldögót, aludtam
Igen, nagyon hangos volt a zene
Nem zavart
Eddigi szavazatok száma:569
Korábbiak  

Legolvasottabb tartalom
Az elmúlt 3 nap legolvasottabb tartalmai.



Üzenőfal
Üzenetének elküldésére kérjük, jelentkezzen be.

Reklámajánlat
Apróhirdetési díjszabások (letöltés)
Tarife pentru marea reclama (în varianta tipărită a ziarului) (letöltés)
Reklámdíjszabás - a nyomtatott újságban (letöltés)
Tarife la mica publicitate (varianta tiparita) (letöltés)
Politikai reklámdíjszabás (letöltés)
Reclama politica (letöltés)
Advertising prices (letöltés)

Legutóbb regisztráltak
Üdvözöljük legutóbb regisztrált tagjainkat: ssandorr, kiseniko, Kszaniszlo, Cosmetic Plant, 64petrik.
Regisztrált tagok száma: 4093.
 Regisztráció  

On-line felhasználók
Regisztrált: 0
Vendég: 3219
Bejelentkezett felhasználók:
Impresszum Adatvédelem Software development by Codespring. Web hosting by Codespring.
Támogatók:
Communitas Alapítvány Communitas Alapítvány
Hungarian Human Rights Foundation Magyar Emberi Jogok Alapítvány - Hungarian Human Rights Foundation (HHRF - New York).
Bethlen Gábor Alap Bethlen Gábor Alap