Erdélyi Környezetvédelmi Vándortanácskozás Kolozsváron
SZERZŐ: ÖRDÖG I. BÉLA
Tapasztalatcsere magyarországi és romániai tisztségviselők, cégek között
László Attila és Korodi Attila a konferencia szünetében – védett környezetben (Rohonyi D. Iván felvétele)
Környezetvédelmi kérdésekről tanácskoztak tegnap az ITD Hungary, a Kexport, valamint a Környezetvédelmi Szolgáltatások és Gyártók Szövetsége által rendezett konferencián, amelyen több magyarországi cég is részt vett. A Kolozsvárra érkező roadshow-nak nevezett bemutatkozó akció még tavaly indult erdélyi útjára. Célja: az anyaországi ökocégek tapasztalatának, az itteninél fejlettebb technológiájának átadása. A rendezvényre romániai, környezetvédelemmel kapcsolatos tevékenységet folytató közigazgatási vezetők, hatósági és vállalati képviselők, valamint anyaországi szervezők és húsz szolgáltató-gyártó vállalat megbízottai kaptak meghívást. Köszöntőbeszédet mondott Korodi Attila környezetvédelmi miniszter, aki előadásában környeztvédelmi szabályokról és ezek módosításáról beszélt, ismertetve a hulladékgazdálkodással, a csomagolóanyagok alkalmazásával és a környezetvédelmi engedélyek kibocsátásával kapcsolatos javaslatokat.
Korodi Attila beszédében ismertette azokat a programokat, amelyekkel tárcája foglalkozik. Mindenekelőtt a hulladékgazdálkodás terén elért eredményekről beszélt. Elmondta: az ipari, háztartási és városi szemét kezelését szabályozó törvényt módosítják. Az egyik módosítás a bírságok szigorítása lesz. Mivel az illegális hulladékszállítás visszaszorításában kevésnek bizonyul a bírságolás, ennek „kiegészítéseképpen” a szállítóeszközt is el fogják kobozni a hatóságok. A hulladék újrahasznosítása terén Románia komolyan lemaradt, és ebben főleg az ipari cégek ludasak. Az önkormányzatokat anyagilag érdekeltekké kell tenni az előrelépésben. A csomagolóanyagok alkalmazásában a cél az, hogy a természetbarát, lebomló anyagokból készült szatyrok, bevásárló eszközök hódítsanak teret a lakosság körében, de a kereskedelemi háttértevékenységben is fejlődni kell ebben a tekintetben.
Külön „fekete fejezet” – és ebben Kolozsvár az élen jár – az építőipari hulladék felelőtlen kezelése. Korodi Attila megígérte: hamarosan kormányhatározat szabályozza, hogy bármely építkezésnél előre fel kell becsülni a keletkező törmelék mennyiséget, és ellenőrizni kell menet közben, hogy az a megfelelő helyre került-e. Ebben a hónapban közigazgatási szempontból reform várható a beruházások engedélyeztetési mechanizmusában, amely jelenleg túlságosan nehézkes, hosszú időszakot vesz igénybe. Felülvizsgálják és újjáépítik a Környezetvédelmi Alapot: több programot kellene életbe léptetni, amelyekkel közelebb kell hozni a befektetőket a természetbarát életszemlélethez.
László Attila alpolgármester szerint az utóbbi években Kolozsvár fokozott fejlődési üteme negatívan hatott a környezetvédelemre: bár a költségvetés négyszeresére nőtt, a gondok megtízszereződtek. Évente több ezer lakás épül ugyan, emellett további ezer meg ezer igénylésre kell megoldást találni. Ilyen körülmények között a környezetvédelem háttérbe szorul. Ráadásul a sok kérdés megoldásában kapacitáshiánnyal, és nagyon kevés tapasztalattal rendelkezünk, ezért is fog jól a magyarországi segítség.
Fekete Emőke, a Kolozs Megyei Tanács alelnöke, és alárendeltje, Smaranda Crişan, a megye projektjeit ismertették. Darabos József Attila (ügyvezető igazgató, Környezetvédelmi és Fenntartható Fejlődési Minisztérium, Környezeti Operatív Program Közreműködő Szervezete, Északnyugati Fejlesztési Régió) térségünk környezeti problémáit térképezte fel. Utána Székely Anna ügyvezető a magyarországi Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségét ismertette, majd képviselőik révén a tagcégek mutatkoztak be.